Témata • Co je nového

20.4.2012

Srdečně zdravíme všechny příznivce znakování s miminky v roce 2012 :)

Semináře znakování s miminky se teď na jaře a v průběhu léta budou v Praze konat pouze formou individuálních seminářů, kterých se zúčastní maximálně tři rodiče s dětmi. Bližší informace k seminářům, jejich termíny a přihlášky najdete zde. Tato změna je dočasná a souvisí s narozením dalšího (za několik měsíců znakujícího :) dítěte naší pražské instruktorky.

Opět se rozběhly semináře znakování s miminky v Rodinném centru Vikýrek ve Vikýřovicích na Šumpersku. Bližší informace najdete na www.mcvikyrek.mistecko.cz. Pokud máte o seminář zájem, kontaktujte přímo naši instruktorku Evu Škrabalovou.

Na našich www jste zde mohli 12 měsíců sledovat, jakým způsobem probíhalo znakování s Toničkou. Připravujeme pro Vás další seriál o tom, jak aktivně využívat znakování v komunikaci s dítětem raného věku. Tentokrát to bude nejmladší ze tří dětí. Uvidíme, jakým způsobem se na rozvoji komunikce budou podílet dvě starší sesty, kterým je v současné době 6 a 4 roky. Šestiletou sestrou je Dorota, kterou znáte z knihy Jak se domluvit s kojencem a batoletem a čtyřletá je právě Tonička, kterou znáte z našeho seriálu Znakování s Toničkou krok za krokem. V seriálu věnovaném komunikaci s nejmladší Evelínou začneme již prvním měsícem jejího života. Doufáme, že pro vás bude čtení zajímavé, a že v něm najdete inspiraci pro komunikaci s vašimi dětmi nebo s dětmi vašich blízkých.

Už k nám dorazil i výtisk ruské verze knihy Znakování s miminky. Je zajímavé vidět svoje slova napsaná azbukou :)

Pokud máte zájem o knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem, můžete si ji objednat zde. Naše cena za knihu zůstala (narozdíl od knihkupectví) stejná jako v loňském roce. Ke knize si můžete přiobjednat i sadu tří magnetů se znaky, které vám usnadní nabízení prvních znaků vašemu dítěti.

Děkujeme za vaši přízeň. Těšíme se na setkání s vámi na některém z našich seminářů.

18.11.2011

Skoro zimní novinky jsou zde :) Chceme Vás upozornit na dva semináře znakování s miminky, které se budou konat v nejbližších dnech. Na obou jsou ještě volná místa.

Pokud jste ze Šumperska a máte v chuť strávit nedělní dopoledne v příjemném prostředí Mateřského centra Vikýrek na semináři Znakování s miminky, přihlaste se. Podrobnosti k semináři, který se koná již tuto neděli 20.11. od 9 do 12 hod najdete zde.

V pátek 25.11. se bude seminář Znakování s miminky konat od 9:30 do 12:30 hod v podkroví Divadla Kampa v Praze 1. Podrobné informace k semináři najdete zde. Pokud víte o někom, koho by naše nabídka mohla zajímat, přepošlete mu ji prosím.

Již v minulých novinkách jsme Vás informovali o tom, že se nám na semináře Znakování s miminky v Praze podařilo najít nové prostory přímo v centru města v Divadle Kampa. Zde najdete fotografie z prostor, ve kterých semináře probíhají.

Naši soutěž o knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem vyhrála paní Helena R. Zde si v sekci Vaše příběhy můžete přečíst příběh Heleny a její dcery They.

V sekci Vaše příběhy najdete odklik na blog paní Simony M., která se do znakování se svou dcerou Natálií pustila v době, kdy bylo Natálii 8 měsíců. Název části blogu věnované znakování s miminky je Hovorí? Nie, ale znakuje.

Pokud i vy chcete vyhrát knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem, pošlete nám Váš příběh se znakováním. Příspěvek doplňte vaší fotografií nebo fotografií vašeho dítěte. Příspěvky zveřejníme na našich stránkách. Uzávěrka soutěže je 15.1.2012. Z vašich emailů vylosujeme jednoho výherce knihy.

Objednáváte-li si knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem, můžete si k ní nyní objednat i sadu tří magnetů se znaky znakování s miminky. Na magnetech jsou obrázky se znaky z knihy Jak se domluvit s kojencem a batoletem, které můžete používat v komunikaci se svým dítětem. Magnety můžete připevnit na ledničku nebo na kterýkoliv jiný kovový povrch, abyste je měli vždy po ruce. Magnety jsou barevně odlišeny:

 • Na bílém magnetu jsou znaky činností, se kterými se denně setkáváte: PÍT (z hrnku, z láhve), MLÉKO (aneb KOJENÍ), KOUPAT SE, JÍST, SPÁT.
 • Na žlutém magnetu jsou znaky předmětů, které spolu s vaším dítetem denně používáte a je tedy vhodné s nimi znakování začít: SVĚTLO, KNIHA, BOTY, PIŠKOT, AUTO a BALON.
 • Na červeném magnetu jsou znaky, které určitě doporučujeme do komunikace s vaším dítetem zařadit, potože vám v mnohém ulehčí nejen následující situace:
  JEŠTĚ - stolování, hraní, přání
  BOLEST - u lékaře, pláč, u kterého nevíte příčinu, pláč v noci
  POZOR - upozornění, získání pozornosti, důraz na pravidla a hranice
  HOTOVO - u lékaře, dokončování činností, stolování
  ŠIKOVNÝ – pochvala, sdílení radosti

Fotografii magnetů najdete zde.

Rozměr magnetů je 8x8cm. Magnety si můžete objednat spolu s knihou Jak se domluvit s kojencem a batoletem (cena s knihou je 230,-Kč, kniha sama stojí 170,-Kč) nebo samostatně (60,-Kč). Poštovné je v obou případech 45,-Kč.

Blíží se předvánoční čas, ve kterém se vám jistě opět přihlásíme s novinkami, které pro Vás připravuje tým znakování s miminky. Těšíme se na setkání s vámi na některém z našich seminářů. A pokud víte o někom, koho by obsah našich stránek mohl zajímat, prosíme o přeposlání odkazu na naše stránky :).

Našli jsme pro vás některé z článků, které vyšly na internetu o znakování s miminky. Galerii tištěných periodik zatím nemáme, nicméně doufáme, že do budoucna pro vás budeme mít i takovou databázi. http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/2551-fenomen-znakovani-s-miminky
http://www.gong.cz/znakovani-s%C2%A0miminky/2011/07/31
http://www.babyweb.cz/Clanky/a1006-Necekejte-na-prvni-slovo-aneb-znakujte-s-miminky.aspx
http://maminky.eu/nabidka/znakovani-s-miminky-v-otazkach-a-odpovedich/72
http://www.mamanamaterske.cz/content/znakujete-s-miminky-%E2%80%93-1-dil
http://www.mamanamaterske.cz/content/znakujete-s-miminky-%E2%80%93-2-dil
http://www.rodicem.cz/clanky/necekejte-na-prvni-slovo-aneb-znakujte-s-miminky/
http://www.tamtam-praha.cz/informace_pro_vas.php?page=komunikace_s_malym_ditetem
http://rakovnicky.denik.cz/babyboom/rozhovor_sustova20080702.html

Děkujeme za vaši přízeň. Těšíme se na setkání s vámi na některém z našich seminářů.

5.9.2011

Douáme, že jste si léto spolu se svými ratolestmi náležitě užili :). Náš tým znakování s miminky pro Vás připravil několik novinek, které budeme postupně uvádět do života. První novinkou je, že se nám podařilo domluvit s pronajímatelem prostor v centru Prahy, a tak se naše semináře od října „stěhují“. Doufáme, že se i vám bude v podkroví Divadla Kampa líbit.

Nabízíme vám nové termíny seminářů, které se budou konat v Praze:

Místo konání seminářů: Divadlo Kampa, Nosticova 2a, Praha 1. Bližší informace k seminářům najdete zde.

Pokud máte zájem o uspořádání semináře Znakování s miminky nebo Každé dítě potřebuje znát své hranice ve vašem mateřském centru nebo klubu, kontaktujte nás emailem.

Velkou novinou je, že se znakováním s miminky se nyní mají možnost seznámit i rodiče kojenců a batolat v rusky mluvících zemích. Kniha jak se domluvit s kojencem a batoletem byla přeložena do ruštiny. Její název byl upraven, jmenuje se Vše mohu sdělit beze slov. Ilustrace Adama Kovalčíka sice nakladatelství nechalo překreslit, nicméně si myslíme, že obrázky jsou celkem zdařilé a znakování dobře ilustrují. Bližší informace najdete zde (v ruštině).

Chcete vyhrát knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem? Pošlete nám emailem váš příběh se znakováním. Příspěvek doplňte vaší fotografií nebo fotografií vašeho dítěte. Příspěvky zveřejníme na našich stránkách. Uzávěrka soutěže je 15.11.2011. Z vašich emailů vylosujeme jednoho výherce knihy.

Děkujeme za vaši přízeň. Těšíme se na setkání s vámi na některém z našich seminářů.

9.3.2011

Nabízíme vám nové termíny seminářů, které se budou konat v Praze:

Výše uvedené termíny budou (jako každoročně) předcházet letní prázdninové pauze. Další semináře budou pravděpodobně až v září 2011. Semináře v dalších oblastech České republiky připravujeme a o jejich konání vás budeme informovat

Pokud máte zájem o uspořádání semináře Znakování s miminky nebo Každé dítě potřebuje znát své hranice ve vašem mateřském centru nebo klubu, kontaktujte nás emailem.

Do Galerie jsme vložili nové video třináctiměsíčního Ondry. Na videu Ondra používá znaky: ŽIRAFA, SLON, ČÁP, MOTÝL, VČELA, SLEPICE, PROSÍM, ČISTIT SI ZUBY, HOTOVO.

Naši Fotogalerii rozšířily fotky Petříka. Můžete se nechat inspirovat znaky: BOTY, PÍT, ČEPICE, PÁ PÁ, JÍST, PROSÍM, ŠIKOVNÝ, HODINY, BOLEST, ACH JO, TO JE DEN :)

Paní Alena N. (maminka dvojčat Péti a Filípka) nám poslala postřehy ke znakování svých dětí. Zde si můžete přečíst nejen to, kdy paní Alena doporučuje se znakováním s miminky začít, ale i poznámku o tom, že některé znaky lze v komunikaci s dětmi využít i v době, kdy už děti chodí do školy.

Máte-li ve svém archivu fotografie nebo videa vašich znakujících dětí, o která se chcete podělit s návštěvníky našich stránek, pošlete nám je emailem. Rádi je zveřejníme v naší Galerii. Jistě tak budete motivovat i další rodiče dětí raného věku k tomu, aby nečekali až na první slova svých dětí :)

Chcete vyhrát knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem? Pošlete nám emailem váš příběh se znakováním. Příspěvek doplňte vaší fotografií nebo fotografií vašeho dítěte. Příspěvky zveřejníme na našich stránkách. Uzávěrka soutěže je 30.4.2011. Z vašich emailů vylosujeme jednoho výherce knihy.

Děkujeme za vaši přízeň. Těšíme se na setkání s vámi ať už na některém z našich seminářů nebo na dětském hřišti ... slunce už začíná hřát :)

9.1.2011

pf2011

S radostí oznamujeme, že se opět budou konat semináře znakování s miminky v Brně a jeho okolí.
Semináře se budou konat v Rodinném centru MaTáta, ulice Vážného 6, Brno - Řečkovice v těchto termínech:

 • sobota 15.1.2011
 • pondělí 14.2.2011
 • sobota 26.2.2011

Podrobné informace k obsahu semináře, k jeho ceně i k prostorám, ve kterých se bude konat, najdete zde. Máte-li o účast na semináři zájem, přihlaste se přímo naší instruktorce na emailovou adresu hlavicova.znakovanismiminky@seznam.cz.

Do sekce Příběhy jsme vložili druhý příspěvek paní Kláry, která znakovala se svým synem Štěpánem. Štěpánovu budou za pár měsíců dva roky. Znaky již skoro úplně nahradil mluvenou řečí. A který ze znaků Štěpán rád používá i nadále? O tom si můžete přečíst zde v příspěvku "Těšíme se na druhé kolo". Je zajímavé číst o tom, jak se komunikace s dětmi raného věku v souvislosti se znakováním s miminky vyvíjí a čím vším nás mohou naše děti překvapit.

25.8.2010

Nabízíme Vám termíny seminářů, které se budou konat od září do prosince roku 2010. V tuto chvíli jsou to semináře pořádané v Praze. Semináře v dalších oblastech České republiky budou brzy následovat. Podrobné infromace k jednotlivým seminářům najdete zde.

Seminář znakování s miminky: 24.9. a 22.10. a 26.11.
Seminář Dětská hra: 5.11.
Seminář každé dítě potřebuje znát své hranice: 8.10.a 10.12.
Pokud máte o účast na semináři zájem, přihlaste se prostřednictvím emailu.

14.5.2010

Léto se nezadržitelně (a konečně) blíží, a s ním i přestávka v seminářích znakování s miminky. Těšíme se na shledání se všemi zájemci o semináře v září. Termíny seminářů zveřejníme během srpna. Pokud byste ale měli přes léto zájem uspořádat seminář ve vašem mateřském centru nebo klubu, kontaktujte přímo naše instruktorky blízké vaší oblasti. Jistě se s nimi na termínu semináře domluvíte.

Na podzim letošního roku jsme pro vás připravili několik novinek. Přizpůsobili jsme koncepci navazujícího semináře znakování s miminky vašim požadavkům a vytvořili jsme tak seminář věnovaný Dětské hře a znakování s miminky. Semináře se mohou zúčastnit i ti z vás, kteří neabsolvovali úvodní seminář znakování s miminky. Bližší informace o semináři najdete zde. Tento seminář bude probíhat zatím pouze v Praze.

Další novinkou našeho speciálněpedagogického týmu je nový seminář s názvem Každé dítě potřebuje znát své hranice. Přemýšlíte-li nad tím, zda - jakým způsobem - a proč je dítěti nutné nastavit hranice a dodržovat je, potom je seminář určen právě vám. Na semináři budeme ukazovat i možná řešení konkrétních situací, kdy si při jednání s vaším dítětem můžete připadat bezmocní. S hranicemi souvisejí i rituály. Ty dávají dítěti pocit bezpečí a jistoty a právě při nich můžete snadno využít znaky znakování s miminky. Proto bude součástí semináře i část věnovaná komunikaci prostřednictvím znakování s miminky. Na tento seminář vás začneme zvát od podzimu letošního roku, probíhat bude zatím opět pouze v Praze a vhodný je i pro ty zájemce, kteří se svými dětmi neznakují. Bližší informace o obsahu semináře najdete zde.

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo by se chtěl některého z našich seminářů zúčastnit, můžete mu věnovat Dárkový certifikát. Certifikát je využitelný na kterýkoliv z našich tří seminářů v Praze (Znakování s miminky, Dětská hra, Každé dítě potřebuje znát své hranice) nebo na seminář znakování s miminky, který organizují naše instruktorky mimo Prahu.

Ve složce Příběhy si můžete přečíst nové příspěvky rodičů, kteří se svými dětmi komunikují znakováním s miminky. Lucka nám poslala příběh své dcery Anežky, který jsme nazvali Světla a světýlka. Jarmila nás potěšila svým příspěvkem o znakování s Leničkou, kterému jsme dali název Za nás mohu znakování jen doporučit a Klára poslala své postřehy se znakováním se synem Štěpánem, ve kterém píše, že Znakování nemá chybu.

Do Galerie jsme vložili nová videa se znaky. Jsou to videa Leničky, která před několika málo dny oslavila své první narozeniny. Na videích Lenička znakuje: SVĚTLO, ČEPICE, TELEFON, BUBLIFUK, KOČKA, NEJDE TO, KůŇ, KVĚTINA, SUŠENKA. První znaky své dcery Anežky natočila, také Lucka. V Galerii najdete video s Anežčinými znaky HODINY a SVĚTLO.

Vylosovanou výherkyní soutěže o knihu jak se domluvit s kojencem a batoletem se stala Lucka S. Příběh prvních znaků její dcery Anežky si můžete přečíst zde. Gratulujeme a doufáme, že se do naší další soutěže zapojíte i vy. Cenou bude opět kniha Jak se domluvit s kojencem a batoletem, kterou v roce 2008 vydalo nakladatelství Grada. Tématem knihy je znakování s miminky. Recenze na knihu si můžete přečíst zde.

Pošlete nám říkanku, básničku, písničku nebo pohádku s popisem znaků, kterými podporujete některá ze slov, a kterou ještě nemáme na našich stránkách v sekci Říkanky. Znaky nám můžete poslat i na videu nebo na fotografii. Uzávěrka soutěže je 15.7.2010.

Připomínáme, že nás najdete i na Facebooku. Můžete se přidat ke skupině Znakování s miminky.

15.3.2010

V sekci Semináře najdete nové termíny seminářů znakování s miminky. Úvodní tříhodinový seminář se bude konat v Praze na Vyšehradě. Můžete si vybrat z termínů 16.4. a 21.5.2010. Úvodní seminář bude probíhat i na Šumpersku ve Vikýřovicích, a to 28.3.2010.

Pokud se chcete zúčastnit navazujícího semináře znakování s miminky, nabízíme vám termíny 9.4 a 11.6.2010. Navazující semináře se budou konat v Praze na Vyšehradě.

Podrobné informace o obsahu seminářů najdete zde.

Ve Vikýřovicích začala v únoru probíhat setkávání příznivců znakování s miminky. Setkání se konají každý čtvrtý pátek v měsíci. Pokud se chcete v příjemném prostředí herny Mateřského centra Vikýrek setkat se znakujícími rodiči a jejich dětmi, podívejte se na podrobnější informace, které najdete zde. Setkání vede naše zkušená instruktorka Eva Škrabalová.

Do sekce Říkanky jsme vložili další slovenskou říkanku pro ty z vás, kteří podporujete znaky slovenštinu. Podívejte se na tip, jak můžete znaky podpořit říkanku Havo papá kosť. Děkujeme Zuzaně za to, že nám říkanku poslala.

Také jsme rozšířili teoretickou část těchto stránek. V nejbližší době chceme teorii znakování s miminky na našich webových stránkách ještě rozšířit. Naším cílem je, abyste zde našli odpovědi na otázky, které vás zajímají. Z vašich dotazů, které nám posíláte, jsme vycházeli při vložení těchto příspěvků: Dítě se nám snaží něco sdělit, Jaké znaky dítě učit a Inspirujte se, ale řiďte se zdravým rozumem.

Do Galerie jsme vložili nové video devítiměsíčního Štěpána. Můžete se podívat na jeho provedení znaku SVĚTLO.

Linda se s námi podělila o další znakovací pokroky svého syna Jiříka. Přečtení příspěvku opravdu stojí za to. Jiříkovi je 13 měsíců a jeho znaková zásoba se za posledních 5 měsíců velmi rozrostla. Jiřík už některé znaky sám nahradil slovy. Stejně jako jiné děti, které znakují, zažívá Jiřík pocity z úspěšné komunikace. O tom, jak se Lindě a Jiříkovi daří v komunikaci využívat znakování s miminky, si můžete přečíst zde.

Zúčastněte se naší nové soutěže. Napište nám, jaký byl první znak znakování s miminky, který od vás vaše dítě přijalo a začalo ho jako první znak používat. Ke znaku můžete připojit i informaci o tom, jakým způsobem, v jakých situacích jste vašemu dítěti znak nabízeli a v jakém věku bylo vaše dítě, když znak začalo samo produkovat. Pište nám na naši emailovou adresu do 15.5.2010. Vaše příspěvky zveřejníme na našich www stránkách. Jistě budou inspirací pro rodiče, kteří teprve přemýšlejí, jaké znaky by mohli svým dětem začít nabízet mezi prvními. Z došlých emailů vylosujeme jeden, jehož odesílatel od nás dostane knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem.

17.1.2010

Znakování s miminky má za sebou druhý rok existence. My ho považujeme za úspěšný. Mnohé se nám podařilo, v mnohém máme dobře našlápnuto, a take víme, že na mnohém musíme ještě zapracovat.

Během uplynulého roku 2009 se znakování s miminky objevilo v mnoha médiích. Jsme rádi, že nás televize i tištěná média sama oslovila s tím, že by se znakováním s miminky chtěli seznámit širokou veřejnost. Doufáme, že i v letošním roce budeme mít příležitost ukázat, že znakování smiminky funguje, a že stojí za to se do něj pustit.

Čtyři instruktorky úspěšně absolvovaly instruktorský program, a se semináři znakování s miminky se tak můžete setkávat i v Brně a jeho okolí, ve Středočeském kraji a na Šumpersku. Školení dalších instruktorů pro další oblasti České republiky připravujeme. Máte-li pedagogické, speciálněpedagogické či psychologické vzdělání a chcete-li se stát instruktorem znakování s miminky pro oblast, ve které naše semináře ještě neprobíhají, tak neváhejte a napište nám na emailovou adresu.

V letošním roce pro vás chystáme novinky. Věříme, že vás osloví, a že vás jejich prostřednictvím podpoříme v úspěšné komunikaci s vašimi dětmi.

První novinkou je velmi rozsáhlé rozšíření naší Galerie. Již dnes je v Galerii mnoho fotografií a videí znaků znakování s miminky. Naším cílem je, aby Galerie byla co nejobsáhlejší. Chceme, abyste v ní našli inspiraci při hledání i vlastní tvorbě znaků znakování s miminky. Proto kromě nových fotografií Kačenky (nové znaky ŽELVA, OPICE, PITÍ, KŘUPKA) najdete v Galerii i slovní popis více než 120 dalších znaků znakování s miminky. Všem, kteří nám popis znaků poslali, moc děkujeme. Budeme rádi, pokud do naší Galerie přispějete i vy (nebo znovu i vy :)) fotografií, videem nebo slovním popisem znaku, které na našich www ještě nemáme. Budete tak inspirací pro mnoho dalších znakujících dětí i dospělých.

Do sekce říkanky jsme vložili čtyři nové říkanky s popisem znaků. Jsou to říkanky Husička, Koťata, Byl jeden domeček a Sluníčko. Pokud se svým dítětem znakujete nějakou říkanku, o kterou byste se chtěli s ostatními podělit, pošlete nám ji emailem a my ji zařadíme mezi stávající.

Do sekce Znakování s miminky - Na co se nás často ptáte - jsme vložili odpovědi na další otázky, které nám často pokládáte. Odpovídáme na tyto vaše dotazy:

 • Několik týdnů na dítě znakujeme, ale ono samo v komunikaci žádné znaky nepoužívá. Kde děláme chybu?
 • Máme knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem. Musíme přijít i na seminář znakování s miminky, abychom mohli se svým dítětem znakovat?
 • Kdy bychom měli seminář znakování s miminky navštívit?

V sekci Příběhy – Znakování s Toničkou krok za krokem si můžete přečíst další (již devátý) zápis o tom, jak v komunikaci s využíváme znakování s miminky my. Zápis je to poslední, protože Tonina znaky (až na pár výjimek) ve svých osmnácti měsících opustila a plně se věnuje komunikaci mluvenou řečí.

V sekci Semináře najdete nové termíny úvodních i navazujících seminářů znakování s miminky, které se budou konat v Praze, v Rájci – Jestřebí a v Benátkách nad Jizerou. V Brandýse nad Labem se bude konat informační schůzka. V lednu proběhl i seminář na Šumpersku. S radostí tak oznamujeme, že na Brněnsku a Šumpersku po kratší přestávce opět semináře začínají. Pokud máte o seminář zájem, podívejte se na termíny. Pokud není termín zatím uveden, můžete kontaktovat přímo instruktorku pro danou oblast. Instruktorka vám dá bližší informace o připravovaných seminářích nebo se s ní na termínu semináře můžete sami domluvit (v případě že chcete například uspořádat seminář ve vašem mateřském centru nebo klubu).

Úspěšný rok to byl ten loňský také proto, že jste nám vy věnovali svou přízeň. Děkujeme a doufáme, že nám ji budete věnovat i v roce letošním.

23.12.2009

Přejeme všem příznivcům znakování s miminky příjemné prožití Vánočních svátků. Do roku 2010 vykročte s radostí a očekáváním toho dobrého, co příští rok přinese. Všichni, kdo pro vás tyto webové stránky připravují, se budou i v následujícícm roce snažit přinést vám novinky a další termíny seminářů znakování s miminky.

13.11.2009

Vánoce se kvapem blíží. Pokud někdo z vašich přátel či známých očekává narození miminka, anebo má kojence či batole, můžete jako Vánoční dar věnovat dárkový certifikát na seminář znakování s miminky.

Chcete ve svém mateřském centru či klubu rodičů uspořádat seminář znakování s miminky? Pokud ano, zde najdete podrobnější informace o podmínkách těchto seminářů.

Pokud se chcete přihlásit na seminář znakování s miminky, aktuální termíny najdete zde. S přihláškou neváhejte. Termín 4.12.2009 je již zaplněn.

Ve čtvrtek 5.11.2009 jste nás mohli vidět ve Snídani s Novou. Dva vstupy o znakování s miminky můžete vidět zde: http://archiv.nova.cz/multimedia/snidane-s-novou-05-11-2009-znakovani-s-miminky.html a zde: http://archiv.nova.cz/multimedia/snidane-s-novou-05-11-2009-znakovani-s-miminky-ii.html

Do Galerie jsme přidali nové fotografie šestnáctiměsíčního Pavlíka. Na fotografiích můžete vidět znaky: MEDVĚD, KYTKA, VRTULNÍK, MIMINKO, NAKOUPIT, ZA CHVÍLI.

Studentka Filosofické Fakulty Univerzity Karlovy žádá naším prostřednictvím rodiče dětí, které používají v komunikaci znakování s miminky, o vyplnění dotazníku. Zpracované dotazníky využije v praktické části své bakalářské práce. Dotazník si můžete stáhnout zde.

2.11.2009

Nabízíme Vám nové termíny seminářů znakování s miminky, které se budou konat v Praze.
Úvodní semináře se budou konat v termínech:

 • pátek 4.12.2009
 • pátek 15.1.2010
 • pátek 19.2.2010
 • pátek 12.3.2010

Navazující semináře se budou konat v termínech:

 • pondělí 9.11.2009
 • pátek 29.1.2010
 • pátek 9.4.2010

Podrobné informace o obsahu seminářů najdete zde.

Ve čtvrtek 5.11.2009 s námi můžete setkat ve Snídani s Novou. Mgr. Terezie Vasilovčík Šustová a Mgr. Lada Chaloupková budou hosty zmíněné relace v 6.20 hod a v 7.20 hod. Hodinu mezi vstupy budou obě na chatu. Pokud máte nějaké otázky o znakování s miminky, můžete s oběma prostřednictvím chatu komunikovat.

Výhercem soutěže o volný vstup na seminář znakování s miminky se stala paní Linda, kterou jsme o výhře informovali emailem.

Pokud chcete pod Vánoční strom dostat knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem od Terezie Vasilovčík Šustové, zúčastněte se naší další soutěže. Pošlete nám emailem básničku, říkanku, písničku nebo pohádku doplněnou znaky znakování s miminky, které v komunikaci s vaším dítětem používáte. Inspiraci můžete najít v sekci Říkanky. Více o knize se dozvíte zde. Uzávěrka soutěže je 15.12.2009.

Pokud používáte Facebook, můžete naše stránky sdílet s ostatnimi. Nově na Facebooku Znakování s miminky také najdete, takže si nás můžete přidat mezi své přátele. Můžete se také přidat ke skupině Znakování s miminky.

5.10.2009

Opět jsme pro vás na tyto webové stránky vložili několiik novinek. Věříme, že všechny pro vás budou zajímavé. Jistě vám budou inspirací a možná vás zaujmou natolik, že nám podobný příspěvek do některé z našich rubrik pošlete i vy. Můžete se také stát inspirací pro všechny, kteří ji na našich stránkách hledají.

V sekci Příběhy najdete tentokrát dva nové příspěvky. O znakování se svými dětmi se s vámi tentokrát podělí Lucie s jedenáctiměsíční Kačenkou a Linda s devítiměsíčním Jiříkem.

Jako každý měsíc jsme i my přidali do sekce Příběhy další zápis ze života s naší Toničkou. Naší malé je již čtrnáct měsíců. Tonka chodí, běhá, mluví a znakuje o sto šest. V osmém zápise se kromě toho dočtete i o tom, že je třeba odolávat pokušení srovnávat děti mezi sebou. Každé dítě je jedinečné! Není na škodu si to čas od času připomenout.

Do Galerie jsme vložili nová videa znaků desetiměsíční Kačenky: MÍT RÁD, HODINY, PES, VODA, KŮŇ, KYTKA, STROM, HOTOVO, SVĚTLO

Dalším vloženým znakem je KRÁVA, který znakuje třináctiměsíční Darek.

Do sekce Říkanky tentokrát přibyly dvě pohádky. Jsou to Perníková chaloupka a Neposlušná kůzlátka. Pokud naše stránky navštěvujete pravidelně, jistě víte, že i Říkanky jsou kromě Galerie velkým zdrojem znaků, které možná hledáte. Některé znaky jsou na fotografiích v Galerii, jiné jsou pod říkankami, písničkami a pohádkami popsány. Do pohádek jsme znaků zařadili hodně. Je jenom na vás, které (a kolik) znaky si pro vyprávění pohádky vyberete. Vy znáte své dítě nejlépe, vy víte, kolik znaků můžete dítěti v jedné pohádce nabídnout. Začněte s dvěma nebo třemi klíčovými slovy, která podpoříte znaky znakování s miminky. Pokud bude pro dítě pohádka zajímavá, znaky si zapamatuje a podle potřeby je bude používat i v běžné komunikaci. V knize Jak se domluvit s kojencem a batoletem se můžete dočíst o tom, že říkanky, básničky, písničky a pohádky jsou pro děti v raném věku dobrým zdrojem znakové zásoby – děti je pak snadno přenášejí do každodenních komunikačních situací. Nezapomeňte na to, že nejlepší způsob vyprávění pohádky je ve spojení s obrázovou knihou!

Zapojte se do naší soutěže o jedno volné místo v navazujícícm semináři znakování s miminky, který se bude konat 9.11.2009 v Praze. Uzávěrka soutěže je 25.10.2009.

Připomínáme, že v nejbližsí době se můžete zúčastnit seminářů znakování s miminky v těchto termínech:

V Praze se bude úvodní seminář znakování s miminky konat v pátek 23.10.2009 v JÚŠ v Praze 2. Navazující seminář se bude v Praze 2 v JÚŠ konat v pondělí 9.11.2009. Semináře jsou vždy od 9 do 12 hod.

V Blansku se bude konat seminář znakování s miminky 12.10.2009 v klubu Matýsek od 14 do 17 hod.

Ve Středočeském kraji se bude konat seminář znakování s miminky 20.10.2009 v Havlíčkově Brodě.

1.9.2009

Prázdniny jsou za námi. Všichni, kteří Vám znakování s miminky přinášejí, jsou odpočati a plni energie. Těšíme se na to, že se s Vámi setkáme na seminářích znakování s miminky. Nemůžeme se dočkat toho, až naši emailovou schránku začnou plnit nejne prázdninové příběhy se znakováním s miminky, které nám pošlete. Všechny došlé emaily s příběhy, fotografiemi znaků či videi znakujících dětí zařadíme do losování o jedno volné místo v navazujícím semináři znakování s miminky, který se bude konat v pátek 9.11.2009 v Praze. Bližší informace o semináři najdete zde.

Výhercem naší letní soutěže se stala paní Lenka, která nám poslala příběh o tom, jak v dalekých Helsinkách znakují se svou dcerou Anežkou. Vylosované výherkyni posíláme knihu Pohodoví rodiče - pohodové děti od PhDr. Ing. Ivy Jungwirthové, kterou v roce 2009 vydalo nakladatelství Portál.

V sekci Příběhy najdete nejen příběh od paní Lenky z Finska. Paní Věra ze Žatce nám napsala o tom, jak používají znakování s miminky v komunikaci se synem Pavlíkem.

Do Galerie jsme vložili nové fotografie znaků, na kterých je čtrnáctiměsíční Pavlík. Jsou to znaky: ŘEZAT – KRÁJET, HRÁT SI, PÁLÍ – HORKÉ, POJĎ SEM, KOČÁR.

V sekci Příběhy najdete sedmý zápis ze života s Toničkou. Tentokrát jsme do jednoho zápisu shrnuli informace nejen o znakovacích pokrocích naší maličké za dva měsíce (dvanáctý a třináctý). Jistě vás bude zajímat, že kromě znaků začíná Tonka používat i svá první slova.

Po letní přestávce jsme pro vás opět připravili semináře znakování s miminky. Podrobné informace o obsahu seminářů, o jejich instruktorech, o ceně i o přesném místě a hodině konání najdete pod odkazem Semináře.

V Praze se budou úvodní semináře znakování s miminky konat v pátek 2.10.2009 a v pátek 23.10.2009 v JÚŠ v Praze 2. Navazující seminář se bude v Praze 2 v JÚŠ konat v pondělí 9.11.2009. Semináře jsou vždy od 9 do 12 hod.

V Blansku se bude konat seminář znakování s miminky 21.9.2009 a 12.10.2009 v klubu Matýsek od 14 do 17 hod.

V Středočeském kraji se bude konat seminář znakování s miminky 20.10.2009 (Havlíčkův Brod) a informační schůzka 10.9.2009 (Kounice).

1.7.2009

Prázdniny jsou tady! Doufáme, že nás všechny čekají nejméně dva měsíce slunečných dnů :) Naše www nebudou zahálet a i během prázdnin vám budeme přinášet novinky znakování s miminky. Prvními novinkami letošních práznin jsou tyto:

Úvodní seminář 18.7.2009, 10 - 13 hod v Kouřimi - Rodinné centrum Knoflíček

Pod odkazem Říkanky najdete šest nových říkanek s podporou slov znaky znakování s miminky. Jsou to říkanky: Kočička, Foukej foukej větříčku, Polámal se mraveneček, Ježci, Kukačka a slovenská říkanka Hruška.

Naše druhorozená Tonka má za sebou další měsíc svého kojeneckého života. Nyní je jí už jedenáct měsíců. Pod odkazem Příběhy – Znakování s Toničkou krok za krokem najdete šestý zápis. Myslím, že stejně jako my, budete i vy překvapeni, s jakou vervou se Tonka do znakování pustila. Seznam znaků, které sama aktivně používá, je skutečně obsáhlý.

Zúčastněte se naší soutěže o knihu PhDr. Ivy Jungwirthové Pohodoví rodiče – pohodové děti, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Portál. Pošlete nám fotografii do Galerie nebo příběh do Vašich Příběhů. Uzávěrka soutěže je 31.8.2009.

Zde najedete naši Tiskovou zprávu, kterou vytvořila paní Pavlína Talacko.

Poslední novinka je technického charakteru: od dnešního dne můžete novinky sledovat i pomocí RSS nebo Atom čtečky. (Toto je vychytávka tvůrce našich stránek. Ti, kterých se to týká, jistě vědí, o co jde :))

5.6.2009

Pod odkazem Příběhy (Znakování s Toničkou krok za krokem) si můžete přečíst další, tentokrát pátý zápis. Znakování naší Toničky během desátého měsíce jejího života nabralo vysokých obrátek. Tonka sama začala používat mnoho znaků. Její radost z toho, že jí rozumíme, je ohromná. A nás baví znakování s Tonkou samozřejmě čím dál tím víc.

Připravili jsme pro vás další termíny seminářů znakování s miminky. Během června se budou konat v Brně, v Praze, v Nymburce, v Lysé nad Labem a v Českém Brodě. Podrobnosti o seminářích najdete pod odkazem Semináře. Pokud se chcete semináře ještě před letními prázdninami zúčastnit, neváhejte, a přihlaste se.

Pokud jste zaregistrovaní na našich www, poslali jsme vám emailem Tiskovou zprávu, kterou zpracovala naše kolegyně Pavlína Talacko. Brzy ji zveřejníme i na těchto webových stránkách.

3.5.2009

Zápisy věnované znakování s Toničkou se zase rozrostly, tentokrát o čtvrtý zápis. Najdete v něm informace z devátého měsíce života naší maličké. Velkou novinkou je, že Tonička začíná používat ke komunikaci znaky, které ji poslední týdny cíleně učíme.

Velkou novinou je, že první čtyři instruktorky znakování s miminky ukončily instruktorský výcvik. Informace o nich najdete v pod odkazem O nás v sekci Instruktoři. Informace o seminářích, které pořádají, najdete pod odkazem Semináře.

Připravujeme tedy semináře:

 • V Praze se bude úvodní seminář znakování s miminky konat 22.5. v Mateřském klubu Rybička v Praze 6 - Sedlci a 5.6. v JÚŠ v Praze 2.
 • Navazující seminář (věnovaný dětské hře a praktickému použití znakování s miminky při hře, říkankách a pohádkách) se bude konat 18.5. v Praze v JÚŠ v Praze 2.
 • V Brně se bude úvodní seminář znakování s miminky konat 19.5. a 8.6. v Dětské kavárně Café and Play
 • Ve Vikýřovicích (Šumpersko) se bude úvodní seminář znakování s miminky konat 20.5. v Mateřském centru Vikýrek
 • V Poděbradech a Nymburce se budou konat informační schůzky znakování s miminky 6.5. a 18.5.

Bližší informace o termínech seminářů najdete zde.

Vložili jsme do Galerie nové fotografie znaků, které ukazuje Odetka a Evička: MEDVĚD, OPICE, DĚTI, JAHODA, LEV, LOĎ, NOSOROŽEC.

V sekci Příběhy si můžete přečíst příběh o tom, jak se do znakování pustily Pavlína s Barborkou.

Do 10.5. se můžete zúčastnit soutěže o volné místo v navazujícím semináři, který se bude konat 18.5. v Praze. Stačí, když nám pošlete svůj příběh o tom, proč a jak jste se pustili do znakování s miminky, jak na znakování reaguje vaše dítě, a co vám znakování přináší.

16.5. se můžete se znakováním s miminky potkat v Bratislavě. Mgr. Terezie Vasilovčík Šustová bude přednášet na II. ročníku mezinárodní konference Prirodzená starostlivosť o dieťa , která se bude konat na Lékařské Fakultě UK. Na místě bude k zakoupení kniha Jak se domluvit s kojencem a batoletem. Pokud již teď vítě, že o knihu budete mít zájem a přijdete si ji na konferenci vyzvednout, napište nám email, abychom s vámi počítali (povezeme s sebou omezené množství publikací). Bližší informace o konferenci najdete zde.

22.3.2009

Pokud se chcete zúčastnit úvodního semináře znakování s miminky, nabízíme vám termín 24.4.2009. Pokud máte do Prahy daleko, sledujte naše webové stránky. Brzy přidáme informace o mimopražských seminářích, které povedou naši regionální instruktoři. Obsah seminářů a další podrobnosti najdete zde.

Do Galerie jsme vložili nové video čtrnáctiměsíční Elišky. Znakuje na něm básničku Byl jeden domeček a další čtení z knihy básniček.

Pod odkazem Říkanky najdete známou říkanku Brambora. Přidali jsme také říkanku Žába. Novinkou je video dvacetiměsíční Amálky, na kterém znakuje říkanky Brambora a Selka.

Naše Tonička je zase o měsíc starší. Teď už je jí (pro nás) neuvěřitelných osm měsíců. Pod odkazem příběhy – Znakování s Toničkou krok za krokem, si můžete přečíst další (tentokrát již třetí) zápis. Doufám, že se u něj pobavíte stejně jako u zápisů předcházejících. Třeba v něm najdete inspiraci, třeba se jenom pousmějete a třeba přispějete svým komentářem do Diskuse. Znaky, které s Toničkou používáme (a máme je v takové podobě v Galerii), si můžete po kliknutí na odkaz i prohlédnout. Tuto možnost jsme vložili i do dvou předcházejících zápisů, kdy bylo Toničce šest a sedm měsíců.

10.3.2009

Vložili jsme do Galerie nové fotografie znaků, které ukazuje Eva: BOLEST, BOTY, BRÝLE, CHOBOTNICE, GORILA, INDIÁN, JEŠTĚ, KROKODÝL, MRAVENEC, RAK, ZA CHVÍLI.

Mirka z Karviné nám poslala krásný příběh o tom, jak znakuje se svou dcerou. V sekci Příběhy si tedy můžete přečíst příběh nejen o prvním znaku malé Elly, ale i tom, jak nás naše ratolesti mohou svými znaky překvapit. Jistě se i vy po přečtení příběhu s tajuplným názvem Jak světýlko dělalo pápá usmějete. A možná se také zamyslíte nad tím, zda se něco podobného nestalo se znakováním s miminky i vám.

Do sekce Videa, kterou najdete v Galerii, jsme vložili video plné znaků, které ukazuje čtrnáctiměsíční Julie. Jsou to znaky: ČEPICE, ČISTIT SI ZUBY, HODINY, RYBA, HOUPAT, ZLOBIT, JEŽEK, KRTEK, PTÁK, PRŠET, SLUNCE, NŮŽKY, OČI, LETADLO, ZAPNOUT, VČELA, HLAS, KUŘE. Věříme, že se vám bude líbit, a že pro vás bude inspirací.

Jsme rádi, že se Galerie rozrůstá. Pokud máte i vy fotografi či video vašeho znakujícího dítěte, které bychom mohli na těchto www zveřejnit, pošlete nám je emailem.

Uzavřeli jsme soutěž o volný vstup na navazující seminář znakování s miminky, který se bude konat 13.3. v Praze. Děkujeme všem, kteří do soutěže poslali fotografie znakujících dětí. Vylosovaným výhercem se stala Berta. Doufáme, že se zúčastníte i naší další soutěže, kterou zveřejníme začátkem příštího týdne.

Další z článků o znakování s miminky si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Děti a My 3/2009, který vyšel 20.2.2009.

23.2.2009

Jsme velmi rádi, že nám stále posíláte fotografie a videa svých znakujících ratolestí. Právě proto jsme mohli do Galerie vložit další fotografie znaků. Nyní si v Galerii můžete prohlédnout fotografie Evičky, Marka a Jakuba. Jsou to fotografie těchto znaků: AUTO, BERUŠKA, BROUK, ČEPICE, CHAMELEON, DOKTOR, DRAK, JEŠTĚ, JÍST, KLÍČ, KRTEČEK, KUŘE, KYTARA, LIŠKA, MOJE, MYŠ, NOHA, ŠNEK, SUŠENKA, ZVONEK, MÍČ, PES, VELIKÝ.

Naše nová sekce Říkanky se také rozrůstá. Popisy provedení znaků pod říkankami, které nám posíláte, jsme doplnili o fotografie znaků (pokud je máme v Galerii). Fotografie se vám zobrazí po kliknutí na název znaků. Do sekce jsme vložili tyto nové říkanky:

Pokud máte zájem o knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem, můžete si jí nyní u nás objednat prostřednictvím emailu. Bližší informace najdete zde.

15.2.2009

První měsíc letošního roku je za námi. Je tomu právě rok, kdy jsem posílala svým kamarádům a známým první email s novinkou, že se mohou poprvé podívat na tyto webové stránky. Rukopis knihy Jak se doluvit s kojencem a batoletem byl tou dobou již několik měsíců u nakladatele a dělaly se poslední úpravy před vydáním. Byla jsem nervózní a napjatá jak to všechno dopadne. A vida! Rok se s rokem sešel, naše webové stránky mají své pravidelné návštěvníky a jejich obsah čím dál tím víc tvoříte vy sami. Galerie se úspěšně rozrůstá fotografiemi a videi vašich znakujících dětí, které nám posíláte. Vytváříme pro vás nová témata, která naplňujete svými příspěvky také vy sami – mnoho vašich říkanek nyní zpracováváme a na webu je brzy zveřejníme . S kolegyní Ladou školíme první instruktory, kteří brzy přiblíží semináře znakování s miminky i těm, pro které jsou semináře v Praze příliš daleko. Rok se s rokem sešel a já jsem opravdu překvapena tím, jak velký je zájem o znakování s miminky. Doufala jsem, že mnoho rodičů i dalších osob blízkých dětem si při čtení mé knihy nebo při čtení těchto www stránek uvědomí, jak mnoho lze znakováním s miminky získat. A stalo se to!

Při čtení vašich příběhů, říkanek, při prohlížení fotografií a videí vašich dětí, které znaky ke komunikaci používají, jsem se nemohla dočkat, až i naše Tonička ke znakování dozraje. Její čas nastal před několika týdny. Vytvořili jsme pro vás tedy nové téma, které najdete pod odkazem Příběhy. Téma se jmenuje Znakování s Toničkou - krok za krokem. Zápisky budou pravidelně občasné a doufám, že pro vás budou zajímavé i zábavné. Předpokládám že největším přínosem budou pro ty z vás, kteří se svými dětmi začínáte znakování s miminky v komunikaci využívat. Pokud máte již děti odrostlejší, snad se při čtení pobavíte. A jestli se znakovat s miminky v budoucnu chystáte, tak se možná dozvíte, co vás čeká. V Diskusi jsme zřídili nové diskusní téma, kde se k zápisům o znakování s Toničkou můžete vyjádřit. Tak chutě do toho : )))

Pokud se chcete přihlásit na úvodní nebo navazující seminář znakování s miminky, termíny najdete zde.

8.2.2009

Dnes jsme vložili do Galerie fotografie Evičky a Žofie. Jsou to fotografie znaků KŘUPKA, ČÁP, ČISTIT ZUBY, HODINY, HOLKA, CHOVAT, JABLKO, JEŽEK, KLUK, KNOFLÍK, KOČKA, KOUPAT SE, KOZA, KYTKA, MRKEV, OPICE, PES, PÍT, POZOR, PRÁCE, PRASE, PROSÍM, PTÁK, RYBA, SLEPICE, SLON, SPÁT, STROM, SVĚTLO, TELEFON, TELEVIZE, VČELA, VELIKÝ, VEVERKA, ŽÁBA, ZEBRA, ŽELVA, ŽIRAFA.

Do Galerie jsme vložili nové video. Na nahrávce je Berta, která se svou dcerou Amálkou komunikuje prostřednicvím znakování s miminky. Berta mluví o tom, kdy začala Amálce znaky nabízet, jaké znaky čtrnáctiměsíční Amálka používá, jaký přínos má znakování pro jejich vzájemnou komunikaci, jak Amálka nahrazuje znaky slovy a o dalších zajímavostech znakování s miminky.

V menu jsme vytvořili novou sekci Říkanky. Najdete v ní říkanky, ve kterých můžete podle popisu podpořit klíčové slovo znakem znakování s miminky. Tato novinka je další z těch, kterými můžete inspirovat další rodiče nebo osoby blízké dítěti vy sami. Pokud se svým dítětem podporujete nějakou říkanku či krátkou pohádku nebo písničku znaky a chcete ji nabídnout ke zveřejnění, tak nám ji pošlete na naši emailovou adresu. Vítáme i říkanky, pohádky a písničky ve slovenštině. Brzy v této sekci najdete i videa.

Do sekce Semináře jsme vložili nový termín úvodního semináře znakování s miminky, který se bude konat v pondělí 2.3.2009 v Praze 7.

V březnovém čísle časopisu Děti a My bude článek o znakování s miminky.

30.1.2009

Dnes jsme vložili do Galerie fotografie Elišky. Jsou to fotografie znaků CVIČIT, DůM, JEŽEK, JÍST, KLÍČ, KRÁSNÁ, MALÝ, MĚSÍC, NECHCI, PÍT, SNĚHULÁK. TANCOVAT, TELEFON, VELIKÝ, VEVERKA, ZAJÍC a ŽÍŽALY.

Máte také fotografie nebo videa svého znakujícího dítěte? Pošlete nám je emailem a my je umístíme do naší Galerie. Můžete tak inspirovat všechny, kteří na našich stránkách hledají možnosti jak znaky předvádět. Také tím jistě vaše děti dodají chuť do znakování s miminky těm, kteří ještě váhají, zda se do toho mají pustit.

29.1.2009

Děkujeme všem, kteří nám posílají do soutěže fotografiesvých znakujících dětí. Dnes jsme vložili do Galerie fotografie Amálky, Jakubka a Šimonka. Jsou to fotografie znaků BALÓN, BERAN, DůM, PES, POMOC, RYBA, SELKA, SLEPICE, ZAJÍC, HODINY, JÍST, SLUNCE. Doufáme, že vás rozšíření naší Galerie bude inspirovat k dalším znakům, které můžete svým dětem v komunikaci nabídnout. V nejbližších dnech na naše stránky vložíme i nová videa.

Pod odkazem Příběhy najdete pokračování příběhu Lenky z Brna. Lenka píše o úžasném dobrodružství, které se znakováním s miminky zažívá se svou dcerou Eliškou.

Máte miminko? Očekáváte narození potomka? Má miminko vaše kamarádka nebo kolegyně z práce a přemýšlíte nad vhodným a praktickým dárkem pro šťastnou maminku? Věnujte jí účast na semináři znakování s miminky. Dárkový certifikát znakování s miminky si můžete objednat prostřednictvím emailu.

Nabízíme Vám další termíny úvodních seminářů znakování s miminky. V březnu se bude seminář v Praze konat v pátek 20.3. a v dubnu v pátek 10.4. Podrobnosti najdete zde.

31.12.2008

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili naší soutěže o knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem. Vaším úkolem bylo pojmenovat konkrétní znaky, které ukazuje dvanáct postaviček v našem logu. Vaše nápady byly moc zajímavé a inspirující. Mezi nejčastější a skutečně trefné odpovědi patřily tyto:

 1. mávat, pojď sem, ty!ty!ty!, ahoj
 2. létat, pták, příroda
 3. mám tě rád, ven, jiný
 4. plné břicho, balón
 5. tančit, letadlo, tučňák, medvěd, houpačka
 6. dům, konec, střecha
 7. veliký, zvednout
 8. balón, kolotoč, opakovat
 9. zpívat, drak, ještě, vonět, dým
 10. auto, míchat
 11. pojď se přitulit, pes, noha
 12. podívej se, co umím, pít, jídlo, nos

Zajímá vás, které konkrétní znaky jsme měli na mysli při tvorbě našeho loga? Byly to tyto:

 1. ahoj
 2. pták
 3. modrá
 4. míč
 5. kachna
 6. dům
 7. vysoký - veliký
 8. kolotoč
 9. krásný
 10. auto
 11. pes
 12. pít

Ze všech došlých emailů registrovaných návštěvníků našich stránek jsme vylosovali výherce, kterým je návštěvník stránake zaregistrovaný pod jménem brusnicka. Gratulujeme :)

Buďte i nadále kreativní při vytváření znaků, které nabízíte vašim maličkým a přejímejte vlastní znaky vašich dětí. Vynalézavost těch malých nezbedů totiž mnohdy nezná hranic.

Budeme rádi, pokud se zúčastníte i další soutěže o zajímavou cenu. Tentokrát můžete vyhrát volný vstup na navazující seminář znakování s miminky pro jednoho dospělého. Seminář se bude konat 13.3.2009 v Praze. Bližší informace o navazujícím semináři najdete zde.

8.12.2008

Vánoce a Nový rok se kvapem blíží. Přejeme Vám, abyste volné dny prožili v klidu a pohodě. My se budeme snažit, abyste i v roce 2009 nacházeli na těchto www pro vás zajímavé informace. Máte-li fotografie či videa vašich znakujících dětí, můžete nám je poslat a stát se tak spolutvůrci webu o znakování kojenců a batolat.

Nezapomeňte, že se ještě stále můžete zúčastnit soutěže o knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem, kterou vydalo nakladatelství Grada. Podrobnosti o knize si můžete přečíst zde.

Již nyní se můžete přihlásit na úvodní i navazující semináře znakování s miminky, které se budou konat v těchto termínech příštího roku: úvodní seminář bude v pátek 23.1.2009 a 20.2.2009. Na navazujícím semináři se můžeme setkat v pátek 6.3.2009. Podrobné informace najdete pod odkazem semináře.

16.11.2008

Pokud jste pravidelnými návštěvníky našich webových stránek, možná vás právě překvapil jejich nový vzhled. Pro tuto novinku jsme se rozhodli proto, aby pro vás stránky byly zajímavější. Kromě vzhledu jsme udělali změny i ve struktuře stránek - jsou tak přehlednější. Doufáme, že se vám líbí, a že na nich snadno najdete všechny informace, které hledáte.

Novinky se ale netýkají pouze vzhledu www stránek. Pod odkazem Na co se nás často ptáte najdete mnoho nových odpovědí na otázky, které nám často pokládáte a další nové články budou brzy následovat.

Velkou novinkou je soutěž, které se můžete zúčastnit pokud jste na našich www zaregistrováni. Jeden vylosovaný obdrží knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem. Je možné, že cena čeká právě na vás. Tak neváhejte a odpovězte na naši soutěžní otázku.

Máme velkou radost z toho, že se nám ozývají zájemci o instruktorství. Věříme, že brzy budou semináře znakování s miminky dostupné i pro vás, kteří to máte do Prahy daleko. Pokud máte zájem stát se instruktorem znakování s miminky, podívejte se pod odkaz Instruktoři.

Máte fotografie či videa vašeho znakujícího dítěte? Budeme rádi, když nám je pošlete na email a my je umístíme na tyto www stránky do Galerie. Doufáme, že se galerie brzy rozroste a návštěvníci v ní najdou mnoho inspirace pro znakování se svým dítětem. Také vítáme vaše příběhy, které mohou rozšířit ty stávající pod odkazem Příběhy.

23.10.2008

Připravili jsme pro vás navazující seminář znakování s miminky, který navazuje na seminář úvodní. Tento seminář je zaměřen víc prakticky a budeme si na něm společně i hrát. Informace o obsahu a další podrobnosti najdete zde. První termín navazujícího semináře je pondělí 8.12.2008 od 9.00 hod do 12.00 hod a přihlašovat se můžete již nyní. Věříme, že vás tato nová nabídka zaujme, a že se s vámi na semináři setkáme.

Dokončili jsme přípravy na vzdělávání instruktorů znakování s miminky. Není v našich silách organizovat semináře znakování s miminky mimo Prahu, a proto nabízíme možnost těm, kteří by se chtěli instruktory stát a šířit znakování s miminky mezi rodiči a dalšími osobami blízkými dítěti mimo hlavní město. Pokud se chcete stát instruktorem, a máte pedagogické či psychologické vzdělání (speciální pedagogika, logopedie, VOŠ či VŠ vzdělání pedagogického směru), napište nám na náš email a my vám pošleme bližší informace o formě i obsahu seminářů a workshopů, které na vás čekají.

Zde najdete další termíny úvodních seminářů znakování s miminky. Na semináři ve Školičce Čertův Vršek budeme hostovat, samy ho neorganizujeme, proto je jeho cena jiná.

15.9.2008

Po letní odmlce vám opět nabízíme termíny seminářů znakování s miminky. Budou se konat 17.10., 7.11. a 21.11. vždy od 9 do 12 hodin v Praze na Vyšehradě. Bližší informace najdete zde a o obsahu semináře si můžete přečíst tady. Těšíme se s Vámi na shledanou.

7.9.2008

A je to tu! V říjnu se uskuteční první akce znakování s miminky na Slovensku. Doufáme, že touto informací potěšíme všechny zájemce z Bratislavy a okolí. Připravili jsme pro vás tříhodinové seznámení se systémem znakování s miminky.

Termíny:

 • sobota 11.10.2008 od 9.00 do 12.00 hod.
 • neděle 12.10.2008 od 10.30 do 13.30 hod.

Maximální počet účastníků na semináři: 10 osob
Lektor: Mgr. Terezie Vasilovčík Šustová
Cena: 850,-Sk
Místo konání: B fit, klub pre ženy, Plickova 12/B, 831 06 Bratislava
Bližší informace: najdete na www.bfit.sk pod odkazem mama a dieťa - semináre a poradenstvo

Přihlášky: na email bfit@bfit.sk nebo na znakovanismiminky@seznam.cz nebo na bratislavská telefonní čísla 02/44 87 23 03 či mobil: 0903 716 846. Kontaktní osobou je paní Beata Čunderlíková. Do přihlášky uveďte, na který termín se hlásíte a zda s sebou budete mít dítě (pokud ano, připojte informaci o věku dítěte).

7.8.2008

S radostí vpisuji novinku, že se nám 16.července narodila Tonička. Sice jsem si v tom kalupu našla chvilku na zprávu až nyní, ale protože se s miminkem v pohodě sžíváme, je pravděpodobné, že další semináře a kurzy znakování s miminky pro vás připravíme již koncem září a v říjnu - jak bylo původně v plánu. Pokud chcete mít včas informace o tom, kdy a kde semináře a kurzy proběhnou, zaregistrujte se na hlavní straně těchto www. My vám ihned po zveřejnění termínů zašleme email.

Zároveň mohu potěšit mnohé zájemce o semináře ze Slovenska, že připravujeme seminář v Bratislavě. Pravděpodobně proběhne v říjnu během některého z víkendů. Bližší informace najdete na www.bfit.sk pod odkazem mama a dieťa - semináre a poradenstvo.

Mějte se krásně a užívejte si léta.

14.7.2008

Upravili jsme Galerii fotografií, která je nyní přehlednější a doufáme, že se vám v ní bude snáz orientovat. Máte vlastní fotografie gest a znaků vašeho dítěte? Pošlete nám je s uvedením pojmenování gesta, s křestním jménem dítěte a s věkem dítěte na náš email. Rádi vaše fotografie do Galerie zařadíme. Můžete tak inspirovat návštěvníky těchto stránek, kteří často hledají inspiraci pro konkrétní znaky, které by mohli se svými dětmi používat.

Do Galerie videí jsme vložili reportáž o znakování s miminky, kterou 20.dubna 2008 odvysílala v pořadu Střepiny TV Nova.

Pokud máte vlastní nahrávku vašeho dítěte, kterak používá v komunikaci gesta a nemluvené znaky, a chcete ji na našich www stránkách zveřejnit, pošlete nám ji na náš email. Připojte seznam gest a znaků, které vaše dítě na nahrávce používá, křestní jméno dítěte a jeho věk. Budeme rádi, když se budete chtít o gesta a znaky vašeho dítěte podělit s ostatními.

Pod odkazem Semináře - Termíny najdete fotografie z prostor, ve kterých v Praze semináře a kurzy znakování s miminky pořádáme. Pokud se chcete na seminář nebo kurz přihlásit, můžete se tak podívat, do jakých prostor vás zveme.

25.5.2008

Rozhodli jsme se do uspořádat další seminář znakování s miminky, a to v pátek 6.6.2008, podrobnosti si můžete přečíst pod odkazem Semináře. Pokud máte zájem se semináře znakování s miminky zúčastnit, neváhejte s přihláškou.

Termín semináře znakování s miminky, který se bude konat 13.6.2008 je již téměř obsazen. Nabízíme vám jedno poslední volné místo a případná místa pro náhradníky.

Dva červnové termíny seminářů znakování s miminky jsou v tuto chvíli poslední, které vám před létem můžeme nabídnout. Kvapem se blíží termín, kdy se naší Dorotě narodí sourozenec, a protože budeme potřebovat nějaký čas na to, abychom se s miminkem sžili, plánujeme další semináře na přelom září a října 2008. Na podzim by se také měl konat devítihodinový kurz znakování s miminky. Pokud již teď víte, že byste měli o kurz zájem, napište nám prosím email a my vás budeme jako zájemce nezávazně evidovat.

V pátek 23.5.2008 proběhl další seminář znakování s miminky. Děkujeme všem zúčastněným za příjemnou atmosféru, kterou společně vytvořili. Během tohoto týdne zveřejníme i fotografie ze semináře, takže sem nezapomeňte nakouknout.

Pod odkazem Vaše příběhy najdete nový příspěvek o tom, jak se znakováním s miminky začínali Laďka a František (18 měsíců) z Rapotína. Doufáme, že vás příběh bude inspirovat k sepsání vlastních zážitků a zkušeností. Na vaše příspěvky se těšíme na naší emailové adrese nebo v Diskusi.

11.5.2008

Termín semináře znakování s miminky, který se bude konat 23.5.2008, je již zaplněn. Nabízíme vám další termín, a to v pátek 13.6. Podrobnosti najdete pod odkazem Semináře. Pokud máte o účast na semináři zájem, přihlaste se prostřednictvím emailu.

23.5.2008 vychází časopis Pro mou rodinu, ve kterém si můžete přečíst článek o tom, jak jsme s naší dcerou Dorotkou začínali znakovat. My vám článek k přečtení nabízíme zde. Během příštího týdne najdete článek i s rozšířenými otázkami a odpověďmi na ně na www.promourodinu.eu.

Pod odkaz Vaše příběhy jsme přidali příběh Evy ze Šumperska, která začala znakovat se svým dnes již sedmnáctiměsíčním synem Máťou. Jsem si jistá, že se vám bude líbit, a že budete stejně netrpělivě jako my čekat na další Máťovy pokroky.

Pokud se i vy chcete s ostatními podělit o své příběhy, fotografie či videa vašich znakujících dětí, posílejte nám je na email nebo je vložte do Diskusního fóra o Vašich příbězích.

30.4.2008

Pod odkazem semináře najdete dva nové termíny tříhodinových seminářů znakování s miminky. Pokud máte zájem se některého ze seminářů zúčastnit, pošlete nám závaznou přihlášku emailem. Neváhejte, semináře se brzy zaplní.

23.4.2008

V neděli 20.4.2008 byla v pořadu Střepiny TV Nova reportáž o znakování s miminky. Reportér se zúčastnil našeho úvodního semináře. Také mluvil s maminkami, které se svými dětmi komunikační systém znakování s miminky již používají. Ve skoro pětiminutové reportáži se k pozitivům znakování s kojenci a batolaty vyjadřovaly i dětská lékařka a dětská psycholožka. Pokud chcete reportáž vidět, najdete ji zatím v archivu na webových stránkách TV Nova. V nejbližších dnech umístíme reportáž i na naše webové stránky.

V menu jsme vytvořili nový odkaz Vaše příběhy, pod kterým najdete příběhy se znakováním vašich dětí. Doufáme, že se vaše příspěvky budou rozrůstat. Právě historky ze života jsou tím, co návštěvníky našich stránek inspiruje. Takže pokud máte nějaký zážitek, o který se chcete s ostatními podělit, pošlete nám ho na naši emailovou adresu a my ho zveřejníme. Nás i návštěvníky našich stránek zajímá jak s nemluvnětem komunikujete, proč a jak jste se rozhodli do znakování s miminky pustit, jaké jsou vaše pokroky v komunikaci s dítětem a vše další kolem vašeho znakování s kojencem či batoletem.

Upravili jsme témata v Diskusi. Věříme, že nyní pro vás bude diskuse přehlednější. Těšíme se na vaše příspěvky.

Pod odkaz Kniha jsme přidali recenzi na knihu Jak se domluvit s kojencem a batoletem, kterou pro časopis Psychologie Dnes napsala psycholožka Mgr. Jana Němečková.

6.4.2008

V pátek 4.4.2008 proběhl první pilotní seminář znakování s miminky. Pokud vám tento termín nevyhovoval, nezapomeňte se přihlásit na některý z dalších termínů seminářů, které jsme pro vás připravili.
Ve středu 2.4.2008 proběhlo v Klubu maminek Salesiálnského hnutí mládeže v Praze 8 - Kobylisích seznámení se znakováním s miminky. V klidném prostředí klubu s hernou jsme s maminkami a jejich dětmi strávili příjemnou hodinku povídáním o tom, co to je znakování s miminky a jak ho prakticky používat. Také jsme se podělili o své zkušenosti s podporou mluvených slov nemluvenými znaky v komunikaci s dětmi raného věku, kterou každý rodič intuitivně používá. Pokud máte o stejné seznámení se znakováním s miminky zájem ve svém Klubu rodičů nebo v Mateřském centru, napište nám na naši emailovou adresu.

25.3.2008

Připravili jsme pro vás dva nové termíny tříhodinového semináře znakování s miminky, kterými jsou pátky 18.4.2008 a 25.4.2008.
Podrobnosti a přihlášky najdete pod odkazem Semináře.

24.3.2008

Přidali jsme do sekce Galerie nové fotografie. Tentokrát jsou to znaky: MOTÝL, ŘEPA a barvy BÍLÁ, RůŽOVÁ, FIALOVÁ a HNĚDÁ.

Upravili jsme menu vlevo na stránce tak, aby Semináře znakování s miminky i Kniha Jak se domluvit s  kojencem a batoletem aneb komunikujeme přirozenými znaky a gesty měly vlastní odkaz. Nyní tak máte k oběma produktům snazší a rychlejší přístup.

Nabízíme vám možnost zveřejnit na našich webových stránkách vaše vlastní fotografie, videa či příběhy spojené se znakováním dětí raného věku. Pokud se chcete s návštěvníky těchto stránek o své příběhy nebo fotografie podělit, zasílejte je na naši emailovou adresu.

12.3.2008

A je to tady! Pod odkazem Semináře najdete termíny a další podrobnosti dvou seminářů a jednoho kurzu znakování s miminky, na které se můžete přihlásit. Další termíny připravujeme.

9.3.2008

V menu pod odkazem VTI najdete kromě informací o videotréninku interakcí i nově vložené informace o intuitivním rodičovství. Přečtěte si o tom, jak a proč rodiče a další osoby blízké dítěti přirozeně přizpůsobují své chování dítěti a jak to souvisí se znakováním s miminky.

2.3.2008

Připravili jsme pro vás úvodní semináře znakování s miminky a také kurzy, které na ně budou navazovat. Všechny informace najdete pod odkazem Semináře. V menu jsme vytvořili nový odkaz VTI, pod kterým najdete základní informace o metodě videotrénink interakcí, se kterou vás na seminářích a kurzech znakování s miminky seznámí Mgr. Lada Chaloupková.

Pokud se zaregistrujete v naší Diskusi, budeme vám emailem zasílat informace o novinkách, které vložíme na naše stránky.

25.2.2008

Kniha o znakování s miminky s názvem Jak se domluvit s kojencem a batoletem aneb komunikujeme přirozenými znaky a gesty je již v prodeji. Podrobnosti najdete na těchto webových stránkách pod odkazem Produkty. Knihu vydalo nakladatelství Grada a objednat si ji můžete například v internetovém obchodě www.grada.cz, anebo ji žádejte ve svém knihkupectví.

31.1.2008

Ve spolupráci se Střediskem náhradní rodinné péče proběhl ve středu 30.ledna 2008 seminář znakování s miminky pro rodiče. Na semináři jsem spolupracovala s Mgr. Ladou Chaloupkovou, která se věnuje videotréninku interakcí. (Videotrénink interakcí se zaměřuje na rozvíjení neverbálních a verbálních komunikačních dovedností, které podporují pozitivní interakci dítěte a jemu blízkých osob.) Vnímání neverbálních i verbálních iniciativ dítěte je pro úspěšnou komunikaci nezbytné. Základem komunikačního systému znakování s miminky je právě vnímání iniciativ, které dítě svému okolí vysílá. Reakce na tyto inicativy, jejich rozvíjení a následná nabídka konkrétních znaků směřují k tomu, že si budete se svým kojencem či batoletem znakováním s miminky skutečně povídat.

Moje spolupráce s Mgr. Ladou Chaloupkovou bude pokračovat a věřím, že vás překvapíme takovou nabídkou seminářů, které budou opravdu jedinečné. Sledujte naše webové stránky a brzy na nich konkrétní nabídku seminářů najdete.

Témata • Co je novéhoSdílet na Facebooku

Valid XHTML 1.0 Strict